Velik del pristaniških površin meji na neponovljiv habitat posebne vrednosti, Škocjanski zatok.

Koprsko pristanišče diha z mestom Koper, saj je umeščeno v neposredno bližino starega mestnega jedra. Deluje tudi na območju Občine Ankaran. Velik del pristaniških površin pa meji na neponovljiv habitat posebne vrednosti, Škocjanski zatok. Delovanje pristanišča je tako tesno prepleteno z življenjem okoliških prebivalcev, z občutljivim okoljem naravnega rezervata, navzven pa z morskim ekosistemom. Vsak naš korak je zato narejen z mislijo na vse, kar nas obkroža – naše sosede in naravno okolje.

S svojim obstojem želimo izboljševati kakovost življenja najbližjih prebivalcev v mestu Koper, tistih iz primestja Kopra in Ankarana, ohranjati optimalne pogoje za zagotavljanje biotske raznovrstnosti v naravnem rezervatu in uresničevati najvišje standarde pri ohranjanju naravnega okolja za prihodnje generacije. Ker vse ni odvisno samo od nas, to ni vselej enostavno. Prav zato želimo vse izzive, s katerimi se srečujemo, najprej razumeti, nato pa reševati v duhu dobrih sosedskih odnosov.
Vzpostavljamo ravnotežje med okoljskimi in socialnimi vidiki ter ekonomskimi zahtevami

Vzpostavljamo ravnotežje med okoljskimi in socialnimi vidiki ter ekonomskimi zahtevami

Razvojna strategija Luke Koper temelji na okoljevarstvenem upravljanju. Uvajati ukrepe, ki ne bodo zgolj zadostili zakonskim zahtevam, ampak z najboljšo tehnologijo tudi zmanjševali neželene vplive, je načelo, iz katerega izhajamo.

Smo edino pristanišče v severnem Jadranu, ki ima vzpostavljene sisteme kakovosti za varovanje okolja, varnosti in zdravja pri delu, vodenja varnosti živil in druge. Sistem ravnanja z okoljem po standardu ISO 14001 za vse luške dejavnosti smo vzpostavili že leta 2000, maja 2006 smo ga nadgradili v ISO 14001:2004, decembra 2009 pa smo prvič pridobili najmodernejšo shemo varovanja okolja EMAS.

Naše glavne usmeritve pri varovanju naravnega okolja so:
  • uvajanje sodobne in varčne tehnologije,
  • neprestano zmanjševanje emisij v okolje (redno spremljanje rezultatov in poročanje),
  • skrb za partnerski odnos z lokalnimi skupnostmi,
  • zagotavljanje pripravljenosti za ukrepanje ob izrednih razmerah,
  • stalno izboljševanje sistema ravnanja z okoljem,
  • skrb za kakovost pristaniškega prostora in njegovega naravnega okolja z ozelenitvami

Ste vedeli, da …

Na območju pristanišča imamo zasajenih več kot 2.000 dreves in grmovnic, med katerimi je več kot 300 oljk.

Sestavni del politike vodenja in organizacijske kulture Luke Koper predstavlja skrb za okolje, varnost in zdravje pri delu. Razvoj pristanišča in vse večji pretovor nam nalagata še večjo skrb za okolje in prostor, pri tem pa vzpostavljamo ravnotežje med okoljskimi, socialnimi vidiki in ekonomskimi zahtevami.

Aktivnosti za ohranjanje zelenega pristanišča