Označeno je območje testnega premeščanja sedimenta.
Ustrezno globino, ki v pristanišču zagotavlja varno plovbo, zagotavljamo z občasnim poglabljanjem morskega dna z odstranjevanjem morskega sedimenta. Območja za odlaganje slanega morskega sedimenta na kopnem so omejena. V preteklosti smo sediment odlagali v namenske kasete, ki so sedaj že zapolnjene. Zato preučujemo alternativne možnosti uporabe izkopanega materiala, pridobili pa smo tudi okoljevarstveno soglasje za odlaganje sedimenta na območju ankaranske bonifike.
Za zagotavljanje varne plovbe v pristanišče je potrebno občasno poglabljati morsko dno z odstranjevanjem morskega sedimenta, ki se nabira na morskem dnu.
Izkopani morski sediment se običajno premešča nazaj v morje, a v Sloveniji to do sedaj ni bilo mogoče. S sprejetim Pomorskim prostorskim planom pa bo v prihodnje to omogočeno, a bo pred tem potrebno izvesti testno premeščanje in izmeriti ter oceniti morebitne vplive. V pristanišču smo že pridobili vsa potrebna soglasja za izvedbo testnega premeščanja in potrebni monitoring. Če ob tem ne bo vplivov na morski ekosistem, bomo pristopili k pridobivanju potrebnih soglasij za točno določena področja.
Ste vedeli, da …
Iz morskega sedimenta je mogoče izdelovati opeke. Pred leti smo v Luki Koper prijavili projekt opek na razpis za nagrado združenja evropskih morskih pristanišč ESPO, se uvrstili v finale in za svoj inovativni projekt prejeli bronasto priznanje.
